وزیر جهاد کشاورزی در پیام نوروزی آغاز سال ۱۴۰۲ اعلام کرد: تلاش مضاعف برای دستیابی به امنیت پایدار و اقتدار غذایی در سال جدید

🗓۱۴۰۲/۰۱/۰۱

 

 

 

▪️سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهادکشاورزی به مناسبت حلول سال ۱۴۰۲ هجری شمسی در پیام نوروزی، ضمن مروری اجمالی بر گوشه‌ای از فعالیت‌های انجام شده، فرا رسیدن بهار طبیعت و تقارن آن با بهار قرآن را به مردم ایران تبریک گفت.

مشروح پیام نوروزی‌ سید جواد ساداتی‌نژاد به این شرح است:

باسمه تعالی

🔹️سال ۱۴۰۲ هجری خورشیدی برگ دیگری فرا‌روی دولت سیزدهم گشوده است و پیام نوروزی مقام معظم رهبری با عنوان «مهار تورم، رشد تولید» و تاکید چند باره بر اهمیت اقتصاد و معیشت خانوار، تلاش دولت را برای گره‌گشایی از این معضل مزمن مضاعف می‌کند.

🔸️وزارت جهادکشاورزی در یک سال گذشته هم‌سو با راهبرد دولت مردمی و با تاسی به شعار جهاد "همه با هم" و همت مدیران جهادی خود تمام ظرفیت‎های موجود بخش کشاورزی به ویژه کشاورزان جهادگر، نخبگان، دانشگاه‌ها، اتحادیه‌ها، تشکل‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان را برای دستیابی به امنیت پایدار و اقتدار غذایی که مهار تورم و رشد تولید را نیز به دنبال دارد به میدان آورده و در سال جاری برای تقویت آن تلاش خواهد کرد.

🔹️در همین راستا رشد ۱.۱ درصدی ارزش افزوده بخش کشاورزی، رشد ۲۲ درصدی تولید غلات (گندم، برنج، جو و ذرت دانه‌ای)، رشد ۲۰ درصدی تولید محصولات آبزی، افزایش ۲۰ درصدی ظرفیت صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی، خودکفایی در تامین ذرت علوفه‌ای با تولید ۱۸ میلیون تنی نهاده دامی مذکور، افزایش ۷ درصدی تولید محصولات باغبانی، بهبود ۵.۴ میلیون تنی تراز وزنی غذا و افزایش ۱۶۰ درصدی سطح زیرکشت دیم محصولات کشاورزی تحت پوشش طرح جهش تولید دیمزارها نیز محقق شده است.

🔸️با توجه به اهمیت بذور باکیفیت در افزایش بهره‌وری و رشد تولید بخش کشاورزی در سال ۱۴۰۱ به واسطه اصلاح دستورالعمل واردات بذر بالغ بر ۱۱۵ بذر گواهی شده غلات، حبوبات و دانه‌های روغنی به بهره‌برداران معرفی شد که نسبت به ۴۰ بذر معرفی شده سال گذشته، رشد ۱۸۷ درصدی را نشان می‌دهد.

🔹️در راستای توسعه زیست‌بوم فناوری در بخش کشاورزی، منابع ‌طبیعی و غذا و استفاده از ظرفیت‌های این بخش برای ارزان‌سازی غذا و افزایش تولید در یک سال گذشته ۲۷۹ شرکت دانش‌بنیان جدید ایجاد شده و سهم بخش کشاورزی و منابع طبیعی در شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور از ۴ درصد در سال ۱۴۰۰ به ۸.۷ درصد در سال ۱۴۰۲ رسیده است.

🔸️راه‌اندازی ۱۰ دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی و منابع طبیعی، ۶ مرکز رشد کشاورزی و منابع ‌طبیعی و ۱ پارک علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان بخش کشاورزی از جمله دیگر اقدامات این بخش بوده است.

🔹️برای هوشمندسازی زنجیره ارزش بخش کشاورزی و تدقیق اطلاعات مورد نیاز این بخش، اتاق وضعیت پردازش تصویری اطلاعات و تحلیل داده‌های اقتصادی کشاورزی (رصدخانه کشاورزی ایران) توسعه داد شده است.

🔸️سند الگوی کشت محصولات کشاورزی با محوریت تولید محصولات راهبردی و اساسی این بخش تدوین و ابلاغ شده است، این موضوع نقطه آغازی بر نظام‌مند و هدفمند شدن تولیدات کشاورزی کشور محسوب می‌شود.

🔹️برای حل مشکلات مالی کشاورزان و افزایش سهم این قشر زحمتکش از تسهیلات بانکی، صدور سند تک‌برگ اراضی کشاورزی که یکی از مهمترین ابزارهای توثیق در نظام بانکی محسوب می‌شود، درحال انجام است. در یک سال گذشته برای ۵ میلیون و ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سند تک‌برگ صادره شده و میزان اراضی کشاورزی دارای سند از ۴ درصد سال گذشته به ۳۱ درصد تا پایان سال ۱۴۰۱ رسیده است.

🔸️با توجه به اهمیت حفظ محیط زیست و منابع پایه از جمله آب و خاک، افزایش سرانه پوشش جنگلی و فضای سبز کشور، نهضت جهادی کاشت یک میلیارد درخت طی چهار سال آینده (کاشت سالانه ۲۵۰ هزار درخت) در دستور کار قرار گرفته است.

🔹️در پایان با سپاس از الطاف حضرت حق در یاری ما بر خدمت به مردم، بار دیگر از زحمات همه همکارانم در جای‌جای این مرز پرگهر از ستاد وزارت تا خدمات در روستا تشکر می‌نمایم و با تبریک نوروز به محضر مردم شریف ایران، مقام معظم رهبری، دولت خدمتگزار، بهره‌برداران و کشاورزان پرتلاش و همکاران و جهادگران عرصه کشاورزی‌؛ فرا رسیدن بهار طبیعت و تقارن پر‌معنا و مبارک با بهار قران را به فال نیک گرفته و عزت، دوام و بقای ایران اسلامی را از خداوند منان خواستارم.

عیدتان مبارک
سید جواد ساداتی نژاد
وزیر جهادکشاورزی💥💥💥آغاز توزیع میوه تنظیم بازار در شهرستان نهبندان

⭕️⭕️به اطلاع شهروندان عزیز می رساند میوه تنظیم بازار از شنبه مورخ1401/12/27

📌شهر نهبندان واقع در خیابان رجایی سالن اداره صمت
توزیع می گردد.
ضمنا قیمت هر کیلو:
⬅️سیب زرد:29000 تومان
⬅️سیب قرمز:27000تومان
⬅️پرتقال تامسون:19000تومان
⬅️پرتقال والنسیا:21000تومان
میباشد.

شهروندان محترم در صورت مشاهده هر گونه تخلف از طریق شماره ۳۲۶۲۲۰۴۱داخلی ۲۰۲ مدیریت جهاد کشاورزی و یاسامانه 124 صمت گزارشات خود را جهت پیگیری لازم اعلام نمائید.

🔴روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان نهبندانبوی جان می‌آید اینک از نفس‌های بهار، دستها پر گل‌اند این شاخه ها، بهر نثار با پیام دلکش " نوروزتان پیروز باد" با سرود تازه " هر روزتان نوروز باد" شهر سرشار است از لبخند، از گل، از امید، تا جهان باقی است این آئین جهان افروز باد.

پیشاپیش: فرا رسیدن نوروز باستانی، یاآور شکوه ایران و یگانه یادگار جمشید جم، بر همه ایرانیان سرافراز، همکاران، جهاد گران و تلاشگران بی مدعا، گرامی خجسته و مبارک باد.

روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی نهبندانگشت‌ مشترک بازرسی و نظارت ویژه ایام نوروز در شهرستان نهبندان (فجر تا رمضان)

🔵👈در راستای طرح تشدید نظارت بر بازار شهرستان نهبندان و با توجه به نزدیک شدن به ایام عید نوروز گشت مشترک بازرسی و نظارت بر بازار عصر پنج شنبه ۲۵ اسفند ماه با حضور امام دادی رئیس تعزیرات حکومتی ، محمد جهانبین سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی ، علیرضا رحیمی مسئول تنظیم بازار و عظیمی بازرس اداره صمت اجرا شد.

🔵👈از کلیه فروشگاه‌های عرضه میوه و تره بار شهرستان توسط ناظرین بازدید بعمل آمد.

جهانبین با اشاره به تداوم نظارت و بازرسی بر واحدهای صنفی گفت: این اقدامات در راستای جلب رضایت شهروندان و بهبود شرایط کسب و کار است.
وی ضمن تأکید بر حفظ حرمت کسبه افزود: با هرگونه تخلف اعم از گرانفروشی، کم فروشی، احتکار، عدم درج قیمت، عدم رعایت موارد بهداشتی بشدت برخورد قانونی خواهد شد.
در این گشت مشترک بازرسی، ضمن تذکر به چند واحد صنفی چند پرونده تشکیل و در این راستا واحدهای متخلف صنفی جهت انجام اقدامات قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند.

🔴🌾#روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نهبندانبه گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نهبندان،
🌾 درمورخ 1401/12/22 ساعت 9 صبح گردهمایی مددکاران ترویجی و دهیاران بخش مرکزی این شهرستان با حضور سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی، معاون شبکه دامپزشکی شهرستان، کارشناسان مدیریت و جمعی از مددکاران ترویجی و دهیاران بخش مرکزی در سالن جلسات مدیریت برگزار گردید.
در ابتدا مهندس جهان بین سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی با بیان اینکه یکــی از اهــداف مهــم وزارت جهــاد کشــاورزی بهــره وری و حفــظ منابـع پایـه و ارتقـای ضریـب امنیـت غذایـی در کشـور اسـت. به نقش مهم ترویــج به عنــوان نهــادی تاثیرگذار در ارتقــای دانــش و توانمندســازی بهره بــرداران تاکید نمودند.
وی افزود: یکـی از مصادیـق تأثیرگـذار در مشـارکتهای مردمـی، اسـتفاده از نیروهـای ماهـر و باتجربـه به نـام مـددکاران ترویجـی می باشد که در واقع تجلی مشارکت مردمی در ترویج توسعه کشاورزی اسـت.
 در این جلسه دکتر احمدی، معاون شبکه دامپزشکی شهرستان در خصوص بیماریهای مشترک انسان و دام مانند تب مالت، هاری و تب کریمه کنگو مطالبی را بیان نمودند. در ادامه این گردهمایی مهندس اکبری کارشناس اداره تولیدات دامی مدیریت در خصوص تصادفات جاده ای شتر و راههای پیشگیری آن توصیه های ارائه نمودند و اطلاع رسانی لازم در این خصوص صورت پذیرفت.
ضمنا مهندس هاشمی نسب کارشناس اداره تولیدات گیاهی مدیریت نیز در خصوص آفات مزارع گندم شهرستان و ضرورت پایش ملخ توسط بهره برداران مطالبی را عنوان نمودند.
 در پایان مددکاران به بیان اطلاعات و تجربه های خود در حوزه های مختلف کشاورزی و دامپروری پرداختند.

روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی نهبندانبازدید امروز16
بازدید دیروز72
بازدید هفته149
بازدید کل163448